Do jakich refleksji na temat człowieka skłania lektura Nocy i dni Marii Dąbrowskiej?
Refleksje na temat prawdy o człowieku
Zauważ: Dąbrowska pokazuje, jak różni mogą być ludzie. Barbara przypomina bohaterów romantycznych. Jest nadwrażliwą, pełną niepokoju introwertyczką. To pesymistka – wymyśla sobie wciąż kłopoty, boi się zmian, ale jednocześnie narzeka na to, co jest. Pisarka nazywa jej postawę „nieharmonizującą z życiem”. Zupełnie inny jest Bogumił – otwarty na świat, umiejący cieszyć się każdą chwilą. Jest może mało stanowczy, ale uczuciowy i odpowiedzialny. Umie zachować stoicki spokój. Wystarcza mu to, co ma. Szacunek budzi jego siła przetrwania. Postawę Bogumiła Dąbrowska określa jako „współbrzmiącą z życiem”. Niechcic przypomina raczej bohaterów pozytywistów. Praca jest dla niego bardzo ważna – daje mu szczęście i satysfakcję. Pokazując osobowości tak odmienne jak noc i dzień, Dąbrowska daje do zrozumienia, że obydwie są równie ważne. Barbara i Bogumił uzupełniają się wzajemnie, dopiero razem tworzą pełnię człowieczeństwa. Pisarce bliższa jest raczej postawa Niechcica, który potrafił zaakceptować życie takim, jakie jest.
Refleksje na temat postawy człowieka wobec wartości
Dla Niechciców większe znaczenie mają sprawy duchowe niż materialne. Umieli być szczęśliwi nawet bez majątku – mieszkając w Krępie. Obydwoje są uczciwymi ludźmi, niepasującymi do czasów drapieżnego kapitalizmu. Nie potrafią robić interesów, spekulować . Takich jak oni łatwo wykorzystać, co zresztą czynią i Anzelm Ostrzeński, i Daleniecki. W tym miejscu możesz pokusić się o refleksję na temat natury świata i ludzi, nieuczciwości, podłości, egoizmu…
Zwróć uwagę, jakim wartościom hołdują Niechcicowie: tym tradycyjnym, uznawanym za wzorowe w polskim społeczeństwie: wierności tradycji, religii katolickiej, miłości ojczyzny, pamięci historycznej, a także wartościom nowoczesnym jak praca, nauka.
Zwróć uwagę, jak traktują małżeństwo: jak zobowiązanie wymagające wyzbycia się egoizmu, zmuszające do odpowiedzialności. Barbara po latach zrezygnowała nawet z możliwości zobaczenia się z Toliboskim. Zrozumiała, że prawdziwe uczucie polega na czymś innym. Uświadomiła sobie dopiero po latach, że tak naprawdę najbliższy był jej właśnie Bogumił. Dawał jej poczucie bezpieczeństwa, był podporą i pomocą w trudnych momentach. Miłość niekoniecznie musi być silną namiętnością od pierwszego wejrzenia. Przypadek Niechciców dowodzi, że czasem rodzi się ona bardzo powoli – zupełnie odmiennych ludzi łączą ze sobą przeżyte wspólnie lata i zwyczajne sprawy codziennego życia. Poświęcenie, wierność drugiemu człowiekowi, oddanie mogą zastąpić płomienną namiętność. Kiedy Bogumił umarł, Barbara poczuła ogromną pustkę.
Refleksje na temat sensu życia, przemijania itp.
W powieści znajdziesz wiele myśli o charakterze aforyzmów, typu „Po co to wszystko toczy się, mija”, „Ono tak każdemu z nas mija i znika bez śladu”, „Rodzimy się i umieramy, a życia wciąż starcza”. Cytuj jak najwięcej i uczyń je punktem wyjścia ogólnych, filozoficznych rozważań. Nie zapomnij, że autorką pogłębionej refleksji o świecie jest w powieści Barbara. Zastanów się, na ile bohaterowie Nocy i dni są nam dzisiaj bliscy swoim codziennym doświadczeniem.
Zobacz:
Wskaż nawiązania Nocy i dni do innych dzieł polskiej literatury
Bogumił i Barbara – główni bohaterowie Nocy i dni, dwie odmienne postawy wobec życia.
Na czym polega kontrast psychologiczny głównych postaci Nocy i dni – Bogumiła i Barbary?
Wskaż nawiązania Nocy i dni do innych dzieł polskiej literatury