Nawiązania do motywów średniowiecznych znajdujemy we współczesnej poezji, np.:

  • W utworach Stanisława Grochowiaka. Poeta ten fascynuje się epoką średniowiecza, podejmuje tematy, takie jak: miłość i śmierć, piękno i brzydota – typowe dla epoki wieków średnich. Grochowiak przywołuje także motyw „poety przeklętego”, który funkcjonuje w twórczości François Villona, słynnego średniowiecznego autora dzieła pt. Wielki testament. Z kolei w wierszu Święty Szymon Słupnik poeta rozważa problem ascezy i umartwiania ciała.
  • Również utwór Kazimiery Iłłakowiczówny pt. Opowieść małżonki świętego Aleksego nawiązuje do średniowiecznych żywotów świętych.
  • Motyw gotyku podejmuje Krzysztof Kamil Baczyński w wierszu pt. Gotyk, a także Tadeusz Różewicz w wierszu pt. Gotyk 1954, występuje on w wierszu Juliana Przybosia Widzenie katedry w Chartres czy Mirona Białoszewskiego Gotyk fioletowy.
  • Motyw średniowieczny podejmowany jest także w prozie, np. w powieści Jarosława Iwaszkiewicza pt. Czerwone tarcze, w Srebrnych orłach Teodora Parnickiego, w utworach Zofii Kossak-Szczuckiej, np. Krzyżowcy.
  • Imię róży Umberta Eco – filozoficzno-sensacyjna powieść osadzona w średniowiecznych realiach. Kryminalna zagadka, którą stara się rozwikłać Mistrz Wilhelm z młodym pomocnikiem, stanie się pretekstem do dysputy teologicznej i filozoficznej, silnym nawiązaniem do Apokalipsy św. Jana, panoramicznym obrazem epoki – klasztorów, tajnych bibliotek, potwornych egzekucji i groźnej inkwizycji…

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

 

Jakie znasz cechy charakteryzujące epokę średniowiecza?

Nawiązania do średniowiecza w późniejszych epokach literackich

Przedstaw nawiązania do postaci Everymana w utworach literackich

Nawiązania literatury romantycznej do epoki średniowiecza

Nawiązania do średniowiecza

Nawiązania do średniowiecza w późniejszych epokach literackich