Forma jako ograniczenie wolności i jako niezbędny warunek życia w społeczeństwie. Twoje refleksje po lekturze fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza.
Wstęp
Nikt nie lubi być ograniczany. Nie lubimy krytyki za niewłaściwe zachowanie, nie lubimy nakazów i zakazów. Chcemy być wolni i niezależni, A okazuje się, że nasze życie to jedna wielka forma – forma dziecka, ucznia, studenta, pracownika, obywatela jakiegoś kraju, później forma rodzica, dziadka.
Maniery, skomplikowany savoir-vivre, który tak trudno pojąć. Pierwsza wizyta – nie dłuższa niż trzydzieści minut, specjalne widelce do jedzenia ryby, nie opierać się łokciami na stole, nie siorbać przy piciu gorącej herbaty, serdecznie dziękować za obrzydliwy, absolutnie zbędny prezent, szczerze zachwycać się koszmarną fryzurą cioci. Lista ograniczeń nie ma końca.
Rozwinięcie
Dwulatek rzucający się z pięściami na nielubianą ciocię zostanie nazwany rozbrykanym maluchem, pięciolatek – nadpobudliwym dzieckiem lub rozpuszczonym chłopakiem, dwunastolatek – czarną owcą w rodzinie, szesnastolatek – bandytą, którego trzeba zamknąć w poprawczaku. Z wiekiem przyjmujemy coraz więcej form, coraz więcej oczekuje od nas społeczeństwo. Złośliwy, niesprawiedliwy szef, nieznośna teściowa – każda z tych osób narzuca nam formę, z której wyjście może mieć poważne konsekwencje – wyrzucenie z pracy, kłótnia rodzinna.
Świat pozbawiony form mógłby jednak okazać się groźny, a życie w nim prawie niemożliwe.
Bo wyobraźmy sobie sytuację, kiedy wchodząc do osiedlowego warzywniaka z zamiarem kupna ziemniaków zostajemy zaatakowani zgniłymi pomidorami. Po prostu miły dotąd pan Kazio czy Zdzisio wyszedł z formy sprzedawcy i zamiast zważyć towar, zapakować go, wydać resztę, postanowił uczynić z nas tarczę strzelniczą. To zabawny przykład. Ale już nie tak wesoło by było, gdyby zamiast pana z warzywniaka wystąpił terrorysta pałający nienawiścią do wszystkich dookoła, a zamiast pomidorów w ręce trzymałby granat.
Nie lubimy stać na chodniku i czekać na zielone światło, ale przecież wymagamy, aby podczas naszego przechodzenia przez jezdnię kierowca samochodu stał i oczekiwał na zmianę świateł. Przykłady można mnożyć bez końca.
Zakończenie
Forma tak jak medal ma dwie strony. Ogranicza, ale zapewnia bezpieczeństwo, jest podstawą istnienia wszelkich organizacji, instytucji, społeczeństw, państw. Jest także podstawą pokoju.
Zobacz:
Ferdydurke a romantyzm. Jaka jest funkcja literatury romantyzmu w tej powieści?