Wizja i znaczenie Boga oraz obraz natury w twórczości Jana Kochanowskiego.
Zacznij:
Wizja Boga w twórczości Jana Kochanowskiego zmienia się, ewoluuje – od bardzo optymistycznej do dojrzałej, niepozbawionej jednak optymizmu. Obraz natury – zachwycającej, pełnej harmonii – źródła przeżyć estetycznych – pozostaje mniej więcej niezmienny.
Rozwiń:
- Hymn Czego chcesz od nas, Panie… porusza temat Boga (który ukazany jest jako wielki, genialny artysta, łaskawy władca, który obdarza człowieka ogromnymi łaskami, oczekując w zamian tylko wdzięczności i podziwu dla Jego dzieła). Świat ukazany jest jako dzieło sztuki, miejsce przyjazne człowiekowi. Jako opiekun człowieka ukazany jest Bóg także w wielu pieśniach – nazywany jest np. tym, który niebem włada i gwiazdami rządzi. Bywa także, że jest ukazywany jako reżyser przedstawienia w teatrze świata, którego koncepcji artystycznej człowiek nie może poznać.
- Przełom w obrazie Boga przynoszą Treny – to zwątpienie w Jego istnienie, dostrzeżenie w Nim nieznanej, groźnej siły. W końcu zaś dochodzi do „pogodzenia się” z Bogiem. Poeta jest pewien, że Bóg nie odwróci się od niego mimo popełnionych błędów i sporu ze Stwórcą.
- Wielka pochwała życia wiejskiego i piękna krajobrazu to Pieśń świętojańska o sobótce, z najbardziej znaną Pieśnią Panny XII Wsi spokojna, wsi wesoła… oraz Pieśń II, Księgi pierwsze, Serce roście patrząc na te czasy… Ważne są także liczne fraszki, np. Do gór i lasów.
Zakończ:
Porównaj wizje Boga w Pieśniach i Trenach.
Najważniejsze teksty:
- Hymn, Czego chcesz od nas, Panie…,
- Pieśń III, Księgi wtóre,
- Pieśń IX, Księgi pierwsze,
- Treny,
- Pieśń świętojańska o sobótce,
- Na lipę,
- Do gór i lasów.
Zobacz:
Jaką filozofię zawarł Jan Kochanowski w pieśniach i fraszkach?
16. Wizja i znaczenie Boga oraz obraz natury w twórczości Jana Kochanowskiego