Don Kichot – idealista czy szaleniec? Jak oceniasz tę postać?
Argumenty przemawiające za idealizmem
- Bohater świadomie wybiera styl życia błędnego rycerza, gdyż jest znudzony przyziemnością i nijakością wiejskiego bytowania.
- W wieku 50 lat postanawia zrealizować swoje literackie inspiracje i przeżyć przygodę swojego życia.
- Chce wskrzesić zapomniane ideały rycerskie w epoce, w której liczą się tylko dobra materialne.
- Pragnie zaznaczyć swój indywidualizm i oryginalność.
- Jego niekonwencjonalny styl życia nie czyni właściwie nikomu szkody – przecież dzisiaj dorośli ludzie także uczestniczą w tzw. bractwach rycerskich, traktując rozgrywki i turnieje jako odskocznię od nudy i szarej codzienności.
- Don Kichot mimo swego dziwactwa zyskuje sobie jednak podziw i uznanie innych bohaterów powieści – Sancho Pansa towarzyszy mu przecież w jego szalonych eskapadach z wolnej i nieprzymuszonej woli.
- Walkę z wiatrakami można odczytać symbolicznie jako aktywne przeciwstawienie się złu w świecie.
- Idealizacja damy serca to próba ocalenia wzniosłego, pięknego wymiaru miłości, to wyraz niezgody na trywialną zmysłowość.
- Przed śmiercią dystansuje się do swojej pasji, ale bynajmniej nie żałuje tego, co przeżył.
Argumenty przemawiające za szaleństwem
- 50-letni mężczyzna pod wpływem lektury romansów rycerskich postanawia przeobrazić się w błędnego rycerza i porzuca swój majątek.
- Utożsamia się ze średniowiecznym rycerstwem, jego nieaktualnymi ideałami, nie potrafi się odnaleźć w epoce, w której przyszło mu żyć.
- Terroryzuje całe otoczenie, zmuszając je do uczestnictwa we własnym szaleństwie.
- Wyrządza nieobliczalne szkody, morduje niewinne zwierzęta, zmusza ludzi do walki, dewastuje wiatraki, powodując liczne konflikty – jest groźnym dla otoczenia szaleńcem.
- Nie odróżnia wytworów swojej wyobraźni od rzeczywistości.
- Wymyśla sobie postać damy serca, Dulcynei z Toboso, i nakłada własną projekcję na osobę prostej wiejskiej dziewczyny, która nawet nie wie, że jest obdarzana tak irracjonalnym uczuciem.
- Gdyby nie zdrowy rozsądek i opieka Sancho Pansy szaleńcze wyczyny Don Kichota skończyłyby się prawdopodobnie tragicznie, to Sancho ratuje przyjaciela przed skutkami jego obłędu.
- Czy teraz widzicie, jak różnie można interpretować te same fakty?
- Czy da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie postawione na początku dyskusji?
- Chyba nie – ocena bohatera Cervantesa w dużej mierze zależy od naszej własnej osobowości i od cech, które w niej przeważają – czy będzie to idealizm i romantyczna oryginalność, czy też racjonalizm i zdroworozsądkowe podejście do życia.
Zobacz:
Don Kichot – bohater literacki