Akt I

Wyjaśnia, jak doszło do zbrodni.

  • W scenie 1, na wrzosowisku widzimy trzy czarownice (Siostry Losu). Zamierzają ukarać kobietę, która zawiniła wobec jednej z nich. Jest nią lady Makbet, a kara ma dosięgnąć nie tylko ją, lecz spaść na jej rodzinę.
  • Okolice Forres. Bitwa między wojskami króla Szkocji Dunkana a zbuntowaną szlachtą. Walka jest wyrównana, dopiero brawurowy atak Makbeta przechyla szalę zwycięstwa na stronę prawowitego króla.
  • Gdy po zakończonej bitwie Makbet i jego przyjaciel Banko wracają do domu, ukazują się im wiedźmy i przepowiadają im przyszłość. Makbet ma zdobyć nowe godności (panowanie w zamku Glamis, objęcie hrabstwa Kawdoru), aż wreszcie sięgnie po koronę króla Szkocji. Natomiast Banko zostanie ojcem królów.
  • Zamach Makbeta. Posłaniec przynosi wieść, że król za waleczność nadaje Makbetowi tytuł hrabiego Kawdoru. Makbet zaczyna snuć marzenia o koronie, lecz od razu uświadamia sobie, że aby ją zdobyć, musiałby zabić panującego Dunkana.
  • Lady Makbet od początku jest entuzjastką zbrodni. Do zamku Makbeta przybywa Dunkan.

 

Akt II

Ukazuje nam zbrodnię.

Niemal natychmiast zaczynają go nękać wyrzuty sumienia. Czuje, jakby postradał zmysły. Stany, w które popada, sprawiają, że lady Makbet nazywa go „kaleką na duchu”. Ona sama zdaje się nie odczuwać tragizmu sytuacji i przez cały czas zachowuje zimną krew.
Dwór dowiaduje się o zabójstwie Dunkana – oficjalnie oskarżono o nie jego synów. Wszyscy wierzą w podaną wersję wydarzeń, tylko jeden z rycerzy, Makduf, zdaje się coś podejrzewać.

.

Akt III

Pokazuje, że pierwsza zbrodnia pociąga za sobą kolejne.

  • Trwają przygotowania do koronacji Makbeta, ale bohater nie umie się z niej cieszyć. Nie dręczy go już jednak to, że popełnił zbrodnię na Dunkanie. Bardziej przeżywa fakt, że korona, którą okupił takim wysiłkiem, z czasem przejdzie w ręce potomków Banka (tak mówiły wiedźmy).
  • Wobec tego planuje kolejne zabójstwo – Banka i jego syna. Zachowuje się przy tym zupełnie inaczej niż w obliczu zbrodni na Dunkanie. Jest chłodny, spokojny i wyrachowany. Obmyśla dokładnie każdy szczegół, a potem wynajmuje zbójców, którzy napadają na mężczyzn wracających z miasta.
  • W tym czasie ginie Banko, natomiast jego syn, Fleamce, ratuje się ucieczką. Nadchodzi koronacja – po niej wszyscy zasiadają do uczty, której przewodzi pozornie szczęśliwy Makbet i jego żona. Ale w rzeczywistości nowego władcę dopadają dawne lęki. Ma halucynacje – zjawia się przed nim duch Banka. Małżonkowie dochodzą do wniosku, że trzeba zabić Makdufa, który jest za bardzo dociekliwy.

 

Akt IV

Obrazuje rządy Makbeta.

  • Makbet przychodzi do wiedźm zapytać o swoją przyszłość. W następstwie ich czarów zjawia się głowa w hełmie i każe mu lękać się Makdufa. Potem pojawia się zakrwawione dziecko z zapewnieniem, że Makbet nie zginie z ręki człowieka, który jest zrodzony z kobiety. Następnie widmo – dziecko w koronie i z gałązką w ręku. Ono daje słowo, że dopóki Las Birnamski nie zejdzie ku Dunzynańskiemu Wzgórzu, Makbet może czuć się bezpieczny. Niepokojąca może wydawać się tylko ostatnia wróżba. Gdy bohater pyta, czy zagraża mu potomstwo Banka, zjawia się ośmiu królów, z których każdy jest podobny do zamordowanego. Wszyscy zaraz znikają, a posłaniec przynosi wieść o ucieczce Makdufa do Anglii. Makbet, pomny przepowiedni, zamierza napaść, jego zamek i zgładzić jego najbliższych.
  • Makbetowi udaje się niepostrzeżenie wtargnąć do warowni Makdufa i zabić jego żonę i synka.
  • W tym czasie Makduf jest już w Anglii i rozmawia z Malkolmem (synem Dunkana). Malkolm jest bierny, nie marzy o koronie – ma świadomość własnych słabości, które przeszkadzają w pełnieniu władzy.
  • Przybywa posłaniec z wieścią o tragedii w domu Makdufa. Pełen bólu rycerz oskarża siebie o to, że wyjechał. Natomiast poruszony Malkolm postanawia pomścić wszystkie zbrodnie Makbeta.

 

Akt V

Zamek w Dunzynan. Lady Makbet nie może zasnąć. Ma przywidzenia (wszędzie krew), bredzi, ale wszystko, co mówi, dotyczy popełnionej zbrodni.

  • Wojsko pod wodzą Malkolma przygotowuje się do walki. Malkolm rozkazuje żołnierzom, by każdy wziął do ręki gałąź z drzewa (rzecz dzieje się w lesie Birnam) – ma to maskować oddziały.
  • Umiera lady Makbet. Choć nie jest to jednoznacznie powiedziane, sugestie wskazują, że popełnia samobójstwo.
  • Sługa melduje Makbetowi, że las Birnam zbliża się do zamkowych bram. Władca przypomina sobie wróżbę i ogarnia go trwoga.
  • Żołnierze wdzierają się do środka, a przerażony król obiecuje, że jeśli go oszczędzą, zostanie najpokorniejszym z poddanych. Ale nikt nie ma dla niego litości. Zostaje zabity przez Makdufa, który jednocześnie wyznaje, że nie narodził się z kobiety, lecz przyszedł na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Nowym królem zostaje Malkolm, który obiecuje wszystkim sprawiedliwe rządy.

 

Zobacz:

Makbet – bohater literacki

Makbet to nowożytna tragedia o winie, karze i wnętrzu człowieka. Czy zgodzisz się z tą opinią?

Hamlet – praca domowa

Hamlet – tytułowy bohater tragedii Szekspira

Hamlet – charakterystyka

Makbet Williama Szekspira

Hamlet – William Szekspir

Makbet – bohater literacki

Makbet Szekspira – matura

Wskaż cechy dramatu szekspirowskiego na przykładzie Makbeta

Makbet – charakterystyka

Makbet – tytułowy bohater tragedii Williama Szekspira