Co się dzieje w świecie bajek Krasickiego? Różnice i podobieństwa pomiędzy bajkami La Fontaine’a i Krasickiego.

Cechy bajek Krasickiego

  • Świat przedstawiony jest miniaturą rzeczywistego. Dzieje się tak za sprawą skrótu, redukcji opisu, kondensacji znaczeń.
  • Osoby, zdarzenia zestawiane są kontrastowo (wilk – owca, szczur – kot itd.).
  • Postacie i sceny bywają alegoryczne, tzn. są jasnymi dla wszystkich, powszechnie odczytywanymi symbolami np.: lis = chytrość, klatka = niewola, paw = pycha itd.
  • Występują w nich postacie typowe, reprezentanci danych postaw: dewotka, kulawy, ślepy, głupi itd.
  • W wielu bajkach zwierzęta zastępują ludzi.
  • Postawy, cechy, refleksje ujęte w bajkach są uniwersalne, pasują do każdych czasów i różnych narodów.

 

Różnice i podobieństwa pomiędzy bajkami La Fontaine’a i Krasickiego.

Jego bajki są dramatem, który pozwala odczuć czytelnikowi również magiczność otaczającej go przyrody. La Fontaine potrafi wzruszać się nad losem „biedaczki” kuropatwy, co nie dostrzegła „drapieżnika o okrutnych szponach” lub „biedaczka” szczura zdradzonego przez perfidną żabę i pożartego przez kanię.

Nie ma w bajkach moich wdzięku ani zwięzłości Fedra; są to przymioty, którym zadość uczynić nie potrafi. Ale nie mogąc go naśladować w tym kierunku, starałem się natomiast urozmaicić treść bardziej, aniżeli on to uczynił.
La Fontaine, Bajki

Krasicki, wręcz przeciwnie, był człowiekiem, który twardo stąpał po ziemi. Mało kto potrafił tak dbać o swoją karierę. Nie był marzycielem.

  • Krasicki to moralista i psycholog, który obserwuje człowieka, społeczeństwo, często z wyrozumiałym uśmiechem, ale zawsze z bezlitosną trzeźwością. Jego bajki są jasne i ścisłe jak dowód matematyczny.
  • Krasicki stał się doskonałym uczniem La Fontaine’a, którego podziwiał za jego prawdziwość, czyli prawdopodobieństwo i naturalność. Naśladuje jego technikę literacką – swobodę, lekkość tonu – ale jednocześnie wprowadza własne wyznaczniki – jasność i zwięzłość. Nawet jeśli wątki są zapożyczone, forma pozostaje oryginalna i rozpoznawalna na pierwszy rzut oka. Dba o elegancję i logikę, co wiąże się z jak największą zwięzłością, ale unika oschłości i szorstkości.
  • Oryginalność Krasickiego polega na sposobie wykorzystania motywów: unika rozwlekłości, wyostrza i wysubtelnia pointę, wprowadza indywidualną barwę uczuciową, precyzuje rytm, dynamizuje akcję, mistrzowsko operuje paralelizmem i kontrastem.
  • Krasicki posługuje się w bajkach zwierzętami, aby przedstawić człowieka. Ale nie jest to już tak emocjonalny stosunek do świata zwierząt jak u La Fontaine’a. „Wszystkie owce głupie” stwierdza z pogardą o owcach, które popełniły głupstwo – wyciągnęły wilka z dołu, a on je „pojadł, pogryzł, podusił”. Krasicki potrafi przedstawić przerażające wręcz obrazki walki o byt.

Zapamiętaj!

  • Bajka epigramatyczna – jej istotą jest trafna pointa, refleksja o świecie, bajka zaś ma być bardzo zwięzła, skrótowa, pozbawiona opisów czy rozbudowanej fabuły.
  • Bajka narracyjna – może mieć dłuższą formę, rozbudowaną narrację, nakreślone cechy postaci – jak sama nazwa wskazuje, w tej bajce ważną rolę odgrywa opowiadanie, co się wydarzyło.
  • Bajka zwierzęca – to właśnie ta najbardziej rozpowszechniona, w której bohaterami są zwierzęta: lis, kruk, owca, wilk. Oczywiście pozornie, bowiem reprezentują one typy i cechy ludzkie.

 

Zobacz:

Podstawowe cechy bajki

Refleksja o naturze człowieka w bajkach Ignacego Krasickiego

Sformułuj morały bajek Ignacego Krasickiego. Jaką wartość mają we współczesnej rzeczywistości?

Kim są bohaterowie bajek Ignacego Krasickiego? Na jakiej zasadzie są dobierani w pary? Omów kompozycję bajek.

Na czym polega dydaktyzm bajek Ignacego Krasickiego?

Jakie ludzkie wady krytykuje Ignacy Krasicki w bajkach?

Czy Bajki Krasickiego są nadal aktualne?

BAJKI Ignacego Krasickiego

Bajki i satyry Krasickiego

Ignacy Krasicki – Bajki (przegląd)