Oczywiście najazd Szwedów na Polskę w połowie XVII w.
Dokładnie powieść obejmuje dwa lata najazdu szwedzkiego, zwanego przez autora potopem – 1655-1656 rok. Centralnym wydarzeniem historycznym w powieści jest obrona Jasnej Góry.
Większość fikcyjnych postaci ma swoje historyczne prototypy.
- Na przykład Kmicic – w rzeczywistości miał na imię Samuel, a nie Andrzej. Był to chorąży orszański, żołnierz dobry, lecz niezdyscyplinowany, awanturnik, który został skazany na banicję. Karę zdjęto z żołnierza za udział w walce ze Szwedami. Był Samuel Kmicic uczestnikiem konfederacji przeciwko stronnikowi Szwedów – Januszowi Radziwiłłowi.
- Z kolei pan Wołodyjowski ożenił się rzeczywiście z Jeziorkowską, lecz nie Basią, ale właśnie Krystyną, która była już leciwą wdową po trzech mężach (miała ponad 40 lat), a nie młodocianym hajduczkiem.
Uwaga!
- Obrona Częstochowy podczas potopu szwedzkiego to jedna z najważniejszych polskich bitew w sensie moralnym i stoi w szeregu takich wydarzeń, jak: bitwa pod Grunwaldem, odsiecz Wiednia, bitwa pod Racławicami.
- Utrwala wizerunek Polaka katolika i wiąże historię ojczyzny z Kościołem. Ważną rolę w obronie Jasnej Góry odgrywa ksiądz Kordecki.
Zobacz:
Jakie były cele i okoliczności powstania Potopu Henryka Sienkiewicza?
Jakie wydarzenia Potopu uznasz za kluczowe dla akcji powieści?
63. Udowodnij, że Potop Henryka Sienkiewicza był powieścią ku pokrzepieniu serc