Oczywiście najazd Szwedów na Polskę w połowie XVII w.

Dokładnie powieść obejmuje dwa lata najazdu szwedzkiego, zwanego przez autora potopem – 1655-1656 rok. Centralnym wydarzeniem historycznym w powieści jest obrona Jasnej Góry.

Większość fikcyjnych postaci ma swoje historyczne prototypy.

  • Na przykład Kmicic – w rzeczywistości miał na imię Samuel, a nie Andrzej. Był to chorąży orszański, żołnierz dobry, lecz niezdyscyplinowany, awanturnik, który został skazany na banicję. Karę zdjęto z żołnierza za udział w walce ze Szwedami. Był Samuel Kmicic uczestnikiem konfederacji przeciwko stronnikowi Szwedów – Januszowi Radziwiłłowi.
  • Z kolei pan Wołodyjowski ożenił się rzeczywiście z Jeziorkowską, lecz nie Basią, ale właśnie Krystyną, która była już leciwą wdową po trzech mężach (miała ponad 40 lat), a nie młodocianym hajduczkiem.

Uwaga!

  • Obrona Częstochowy podczas potopu szwedzkiego to jedna z najważniejszych polskich bitew w sensie moralnym i stoi w szeregu takich wydarzeń, jak: bitwa pod Grunwaldem, odsiecz Wiednia, bitwa pod Racławicami.
  • Utrwala wizerunek Polaka katolika i wiąże historię ojczyzny z Kościołem. Ważną rolę w obronie Jasnej Góry odgrywa ksiądz Kordecki.

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

Potop – Henryk Sienkiewicz

Potop Sienkiewicza – pytania i odpowiedzi

Portret szlachty w Potopie – sentyment czy krytyka?

https://aleklasa.pl/liceum/c111-jak-odpowiadac-z-polskiego/realizm-pozytywizm/c140-pozytywizm-w-polsce/jakie-byly-cele-i-okolicznosci-powstania-potopu-henryka-sienkiewicza

https://aleklasa.pl/liceum/c111-jak-odpowiadac-z-polskiego/realizm-pozytywizm/c140-pozytywizm-w-polsce/jakie-wydarzenia-potopu-uznasz-za-kluczowe-dla-akcji-powiesci

https://aleklasa.pl/liceum/c234-praca-domowa-w-liceum/c297-podpowiedzi-do-prac-domowych/63-udowodnij-ze-potop-henryka-sienkiewicza-byl-powiescia-ku-pokrzepieniu-serc

https://aleklasa.pl/liceum/c155-powtorka-z-epok-literackich/c164-pozytywizm/potop-henryka-sienkiewicza

Przedstaw wątek przygodowy Potopu Sienkiewicza

Andrzej Kmicic – bohater Potopu