• Zawiera wiele prawd życiowych wartych przemyślenia, a czasem przyswojenia. Wiadomo, że wzór dworzanina jest dziś już nieaktualny, lecz wciąż wartościowy jest ideał patrioty i miłość do ojczystego kraju.
  • Dobrą, uspokajającą receptą na życie wydaje się stoicyzm, który zapewnia spokój ducha, godne przyjmowanie ludzkiego losu, zwycięstwo rozumu i cnoty. Propaguje go przecież Jan Kochanowski w Pieśniach i Mikołaja Rej w Żywocie…
  • Aktualny wciąż jest epikureizm. „A ja z tym trzymam, co kto w czas uchwyci” – głosił poeta z Czarnolasu. Przypomina się hasło carpe diem – korzystaj z dnia, bo wkrótce, podobnie jak teatralne kukiełki, „wemkną nas w mieszek”.
  • Bliska jest także współczesnemu człowiekowi idea antropocentryzmu, stawiania człowieka w centrum zainteresowania, gdyż żyjemy w epoce „materialnej”, odwołującej się do cielesnych uciech. Wciąż żywy jest humor fraszek Kochanowskiego, figlików Reja, wciąż śmieszą złorzeczenia Pietruchy pod adresem okrutnego Starosty z Żeńców Szymona Szymonowica.
  • Aktualny jest także kult nauki rozpropagowany w renesansie, a dla wielu pociągającym sposobem na nieśmiertelność wciąż wydaje się motyw exegi monumentum – sławy poetyckiej chwalonej przez Jan Kochanowskiego.

Czy czytanie tej literatury może sprawić przyjemność? Dla koneserów poezji jest przyjemnością wczytać się w płynność i rytm pieśni Kochanowskiego, a nawet w groźne, „powykręcane” już nieco, ponure strofy Mikołaja Sępa SzarzyńskiegoO nietrwałej miłości rzeczy świata tego. Odmienność staropolskiego języka wręcz przydaje tej twórczości wdzięku i egzotyki.

 

Facebook aleklasa 2

Zobacz:

Pojęciownik epok: renesans

Renesans – TEST 4

Związki kultury renesansu z antykiem