Szukasz technik nauki, które zostały sprawdzone przez miliony osób i naprawdę są w stanie pomóc Ci w opanowywaniu nowych pojęć, tematów czy języków? Oto kilka ciekawych sposobów, którym bez wątpienia warto dać szansę!
Technika Feynmana – prosty, lecz bardzo skuteczny sposób nauki poprzez… uczenie
Chociaż w pierwszej chwili może nie brzmieć to intuicyjnie, wyjaśnienie jest naprawdę proste. Metoda opracowana przez Richarda Feynmana opiera się na zamianie ról na linii uczeń-nauczyciel. Wybitny fizyk, który na koncie ma zresztą między innymi Nagrodę Nobla, uważał bowiem, że najlepszym sposobem na utrwalanie swojej wiedzy jest wyjaśnianie jej w prostych słowach i wykorzystywanie jej w praktyce. Można to tego używać analogii, metafor lub po prostu potocznego słownictwa według zasady.
Dzięki stosowaniu techniki Feynmana możesz szybko zrozumieć nawet bardzo złożone zagadnienia. Tę metodę możesz jednak wykorzystywać nie tylko do utrwalania swojej własnej wiedzy – jest to bowiem jedno z narzędzi bardzo chętnie wykorzystywanych przez popularyzatorów nauki.
Jeśli chcesz wykorzystać tę technikę, możesz zrobić to na kilka sposobów. Oto przykład: chcesz potencjalnie wyjaśnić komuś, czym są laptopy poleasingowe, dostępne chociażby pod adresem https://www.morele.net/kategoria/laptopy-poleasingowe-497/. Bardzo dobrą analogią jest tu samochód, który po leasingu możesz zachować dla siebie lub oddać z powrotem salonowi. Wyjaśnianie nowych pojęć w taki sposób jest niezwykle wygodne i szalenie skuteczne.
Powtarzanie kluczem do sukcesu
Może wydawać się to absolutnie oczywistą kwestią, lecz wiele osób nieświadomie o tym zapomina (sic!). Wiedza, która nie jest regularnie utrwalana, bardzo szybko zaginie w odmętach umysłu i pozostawi po sobie luki. Oczywiście nie musi to od razu przeradzać się w kucie – przenoszenie informacji do pamięci trwałej dzieje się także podczas wykorzystywania wiedzy w praktyce.
To właśnie dlatego najskuteczniejszą formą nauki języka jest jego używanie, a będąc w obcym kraju, proces ten automatycznie przyspiesza. Warto więc sięgać do swoich notatek – czy to zapisanych ręcznie, czy na komputerze, a także do podręczników czy książek, z których się uczysz. Możesz mieć je zawsze pod ręką z pomocą czytników e-booków – znajdziesz je między innymi na portalu https://www.morele.net/kategoria/czytniki-e-book-542/. Nawet jeśli sądzisz, że dany temat masz już w małym paluszku, Twój mózg zawsze skorzysta na kolejnej powtórce.
Budowa skojarzeń – kapitalna droga do nauki języka lub „wkuwania”
Jeśli musisz opanować nowe słowa lub masz mało czasu na opanowanie materiału, gra skojarzeń jest naprawdę świetną drogą. Łączenie słów czy pojęć z datami, zwierzętami, rymami czy przedmiotami pozwoli na efektywne tworzenie całych historii w swojej głowie i zapamiętywanie pojęć, które w przeciwnym wypadku mogłyby szybko wylecieć z pamięci.
Mapy myśli – świetna droga do przyswajania złożonych zagadnień
Mapa myśli to dobra metoda prezentacji, a także i nauki bardziej rozbudowanych tematów. Wokół najważniejszego tematu, wydarzenia lub pojęcia możesz budować chmurę pojęć, które tworzą kolejne rozgałęzienia.
Dzięki takiej mapie możesz bez trudu wiązać ze sobą poszczególne hasła czy zdarzenia, a dodając kolory czy kształty, dodatkowo wspomagasz swój mózg w tworzeniu trwalszych wspomnień. Taką mapę możesz stworzyć na przykład na laptopie, korzystając z oferty na stronie https://www.morele.net/kategoria/komputery-poleasingowe-493/. Z pomocą specjalnych aplikacji możesz tworzyć bardzo rozbudowane mapy myśli, które następnie możesz swobodnie przybliżać i oddalać, a także edytować w dowolnym momencie.